Halal kvalitetu isključivo može potvrđivati Islamska zajednica ili autorizirana certifikacija kuća koju za to ovlasti Islamska zajednica. U Republici Hrvatskoj osnovan je Centar za certificiranje halal kvalitete odlukom Mešihata Islamske zajednice od 29. siječnja 2010. godine. Imenovani su nadzorni i upravni odbor Centra za certificiranje halal kvalitete i ravnatelj doc. dr. sc. Aziz ef. Hasanović. Halal se predstavlja u jezičnom, vjerskom, kulturološkom, tradicijskom i zdravstvenom kontekstu, a sama riječ halal znači dozvoljeno. Suprotno od halala je haram koji znači zabranjeno tj. nedozvoljeno, također postoji mešbuh što znači sumnjivo.
Halal kvaliteta predstavlja ukupnost karakteristika proizvoda ili usluga koje su u skladu s islamskim propisima i ispunjavaju atribute kvalitete te su kao takvi dopušteni potrošačima hrane islamske vjeroispovjesti.
Centar za certificiranje halal kvalitete je specijalizirana ustanova Islamske zajednice čija je osnovna djelatnost:
-Edukacija o halalu
-Certificiranje halal proizvoda i usluga uključujući stručnu pomoć u poslovima implementacije zahtjeva Halal standarda
-Znanstvena i stručna istraživanja
-Promocija certificiranih proizvoda i proizvođača
Halal mogu biti različite vrste:
-proizvoda (hrana, kozmetika, lijekovi i predmeti opće upotrebe) i
-usluga (trgovina, ugostiteljstvo, bankarstvo...).
Karakteristike halal proizvoda su:
-prisutnost u svim prehrambenim navikama
-prihvatljiv za sve životne dobi i za pripadnike drugih konfesija
-zdravstveno ispravni proizvodi, prisutni na svim podrjučima svijeta
-dodatna kontrola jamči sigurnost kvalitete.
Halal standard počiva na preventivno-proaktivnoj metodi te je kompatibilan sa međunarodnim standardima upravljanja kvalitetom (ISO, HACCP i drugi). Knjiga Halal standarda sadrži: Halal standard, proceduru certificiranja, pravilnik o halal klanju, pravilnik o auditu i zaštitnom znaku te priručnik o halal statusu aditiva.
Sami proces dobivanja halal certifikata utvrđen je procedurom certificiranja halal kvalitete koja je sastavni dio halal standarda.
Popis proizvođača koji su certificirani možete pronaći ovdje.
Postupak certificiranja:
Zainteresirane tvrtke podnose zahtjev za certificiranjem i dostavljaju dokumentaciju kojom dokazuju da posluju u skladu sa zakonom i da mogu zadovoljiti zahtjeve halal kvalitete. Nakon provjere dokumentacije od strane Centra za certificiranje halal kvalitete potpisuje se ugovor o certificiranju te se izvršava edukacija zaposelnika (internih auditora) koji su zaduženi za implementaciju i održavanje zahtjeva halal kvalitete. Dakle tvrtka mora pripremiti dokumentaciju u kojoj su opisani svi postupci te implememtirati zahtjeve halal kvalitete od nabave sirovina, prijema i skladištenja sirovine, proizvodnje te skladištenja i transporta gotovih proizvoda. Nakon što tvrtka implementira navedene zahtjeve Centar za certificiranje halal kvalitete organizira i provodi certifikacijski audit, Komisija za verifikaciju provjerava da li je certificiranje obavljeno na propisan način, zatim Upravni odbor donosi odluku o dodjeli certifikata te se tvrtci dodjeljuje certifikat. Centar za certificiranje halal kvalitete najavljenim i nenajavljenim auditima, analizima gotovih proizvoda na prisutnost harama vrši provjeru poštivanja zahtjeva i mjera halal standarda.
Zahtjev za ponudu za certificiranje po Halal standardu BAS 1049:2007 možete preuzeti ovdje.
Centar za certificiranje halal kvalitete
Tomašićeva 12/2, 10000 Zagreb
Hrvatska
T +385 1 561 9062
F +385 1 461 45 56
E Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Više podataka o Centru za certificiranje halal kvalitete i halal proizvodima možete saznati na web stranici www.halal.hr.
Izvor:CZCHK