Tijekom godina pred proizvođače vozila i goriva postavljaju se sve stroži zahtjevi. Ti zahtjevi osobito se tiču zaštite okoliša i poboljšavanja izvedbenih karakteristika vozila. Tako se zahtjevima za smanjenje emisija u okoliš tijekom prijevoza suprotstavljaju zahtjevi za ekonomičnost, vozivost i trajnost vozila. Iz tog razloga danas na tržištu vozila postoji niz različitih tehničkih rješenja koja određuju tipove vozila, ali i različite vrste goriva koja pokreću ta vozila.
Automobilska industrija postavljena pred značajna ograničenja emisija ispušnih plinova u zrak našla se pred problemom traženja niza novih tehničkih rješenja. U Europi su emisije ispušnih plinova definirane europskim direktivama koje propisuju prihvatljive granice emisija za nova vozila koja se prodaju na tržištu Europske unije. Za većinu vozila definirane su emisije duškovih oksida (NOx), ukupnih ugljikovodika (THC), nemetanskih ugljikovodika (NMHC), ugljikovih monoksida (CO) i lebdećih čestica (PM). Sukladnost s postavljenim zahtjevima za emisije utvrđuje se podvrgavanju rada motora normiranom ispitnom ciklusu. Motori koji se pokažu nesukladnim ne smiju se prodavati na tržištu Europske unije. Tehnička rješenja koja automobilska industrija pronalazi u smislu zadovoljenja postavljenih zahtjeva za emisije i poboljšanje izvedbenih karakteristika motora prvenstveno se odnose na poboljšanje pripreme gorive smjese, kontrole izgaranja i sustava za obradu ispušnih plinova.
Europske norme za osobna vozila i laka gospodarska vozila nose oznake Euro 1, Euro 2, Euro 3, Euro 4, Euro 5 i Euro 6, a razlikuju se po datumu primjene i oštrini zahtjeva. Novija europska norma daje strože zahtjeve u odnosu na prethodnu. U sljedećoj tablici su dani zahtjevi za ograničenje emisija ispušnih plinova prema pojedinoj europskoj normi.
Europske norme za kamione i autobuse nose oznake Euro 0 do Euro VI, i na sličan način postavljaju zahtjeve za ograničenjem emisija ispušnih plinova kamiona i autobusa.
Značajke goriva koje utječu na kvalitetu rada motora mogu se podijeliti u nekoliko skupina. Na učinkovitost sustava za obradu ispušnih plinova najviše utječe sadržaj sumpora u gorivu, a na vozivost utječu točka destilacije, tlak para, sadržaj olefina i aromata.
Kvaliteta motornih benzina u Europi definirana je normom HRN EN 228. Proizvođači motornih benzina na tržištu Europske unije moraju se pridržavati zahtjeva navedenih u ovoj europskoj normi.
Na tržištu bezolovnih motornih benzina najčešće se pojavljuju tri vrste benzina:
- Regular
- Premium
- Plus
'Regular' je motorni benzin kojemu se oktanski broj kreće od 90-92, 'Premium' je bezolovni motornih benzin s 95 oktana, a 'Plus' sa 98 oktana. Osim toga, proizvođači goriva dodatkom aditiva u goriva poboljšavaju njihova svojstva. Goriva s aditivima posebno su imenovana, ovisno o proizvođačima.
U Hrvatskoj je u prodaji više vrsta motornih benzina. INA – Industrija nafte d.d. u svom programu bezolovnih motornih benzina za osobna vozila nudi sljedeće vrste benzina sukladne HRN EN 228:
BMB EURO BS 95 (eurosuper BS 95)
BMB EURO BS 95 CLASS (eurosuper BS 95 CLASS)
BMB EURO BS 98+ CLASS (eurosuper BS 98+ CLASS)
'CLASS' motorni benzini su benzini koji sadrže aditive koji pomažu kod smanjenja potrošnje goriva, povećanja snage i trajnosti motora, poboljšavanju sagorijevanja goriva, smanjuju trenje između pokretnih dijelova motora, odstranjuju talog i održavanja čistoće prostora za sagorijevanje.
O ININIM gorivima možete pročitati ovdje.
Izvor: SVIJET KVALITETE