Institut za razvoj poslovnog upravljanja „Institute for Management Development“ (IMD) iz Lausanne objavio je 30. svibnja 2013. godine najnovije rezultate „Godišnjaka svjetske konkurentnosti 2013.“ prema kojem je Hrvatska zauzela 58. mjesto od ukupno 60 vodećih svjetskih ekonomija. Riječ je o istraživanju koje IMD provodi već 25 godina, a Hrvatska je u njega uvrštena po sedmi puta. Navedeni godišnjak svjetske konkurentnosti IMD-a svake godine pobuđuje posebno zanimanje poslovne i političke zajednice jer donosi aktualne statističke i anketne podatke o gospodarski najbitnijim zemljama svijeta, a koje su vrlo bitne u svjetlu neujednačenog izlaska pojedinih zemalja iz globalne krize.
Istraživanje konkurentnosti svjetskih ekonomija temelji se na 327 pojedinačnih kriterija grupiranih u 4 glavne grupe (gospodarski rezultati, efikasnost javnog sektora, efikasnost poslovnog sektora i infrastruktura) i 20 pod-grupa (npr. domaća ekonomija, međunarodna trgovina i investicije, zapošljavanje, cijene, javne financije, fiskalna politika, obrazovanje itd.) faktora konkurentnosti. Hrvatska je od uvrštenja na rang ljestvicu IMD-a jedino u 2008. godini imala realno poboljšanje pozicije, te se iza Hrvatske tada nalazilo 6 zemalja (Indonezija, Argentina, Meksiko, Južna Afrika, Ukrajina i Venezuela).
Nažalost, u posljednjih pet godina Hrvatska bilježi konstantni pad na ljestvici konkurentnosti. Usporedimo li ovogodišnji rezultat s prošlogodišnjim, Hrvatska je postigla pozitivne pomake na području javnih financija (indeks +4 jedinice) zahvaljujući smanjenju proračunskog deficita te u području poslovne legislative, društvenog okruženja, financijskog sektora te u području zdravlja i okoliša (indeks +1 jedinica). Osim navedenih pozitivni pomaci su učinjeni na području gospodarskih rezultata, efikasnosti javnog sektora, efikasnosti poslovnog sektora te poslovne infrastrukture. Negativni rezultat smo ostvarili na području cijena (indeks -18 jedinica) zbog povećanja inflacije, produktivnosti i efikasnosti (indeks -9 jedinica) zbog rezultata procjene produktivnosti hrvatskih radnika i poduzeća te tehnološke infrastrukture (indeks -8 jedinica) zbog lošije vrijednosti indikatora brzine internetske veze te smanjenog ulaganja u konikacijsku tehnologiju.
{youtube}K6fthgGmj7M{/youtube}
SAD je ove godine povratila prvu poziciju na ljestvici konkurentnosti IMD-a zahvaljujući oporavku financijskog sektora, tehnološkim inovacijama i velikom broju uspješnih kompanija. Slijede ju Švicarska (2.), Hong Kong (3.), Švedska (4.) i Singapur (5.). U odnosu na prošlogodišnje rezultate valja istaknuti napredak Irske (pomak s 20. na 17. mjesto), Kine (pomak s 23. na 21.) te Japana (s 27. na 24. mjesto).
U Europi najkonkurentnije zemlje su Švicarska (2.), Švedska (4.), Norveška (6.) i Njemačka (9.), čiji se uspjesi oslanjaju na izvozno okrenutu proizvodnju, na snažno malo i srednje poduzetništvo (SMEs) te fiskalnu disciplinu. Od zemalja iz bližeg okruženja Hrvatske Italija je 44. (pogoršanje pozicije za 4 mjesta), Mađarska je 50. (pogoršanje pozicije za 5 mjesta), a Slovenija 53. (pogoršanje pozicije za 1 mjesto). Iza Hrvatske se na ljestvici nalaze Argentina na 59. i Venecuela na 60. mjestu.
Više o Institutu za razvoj poslovnog upravljanja te rezultatima istraživanja dostupno je na web stranici www.imd.org.