Ispis

Europska Direktiva vs. Uredba o građevnim proizvodima

Kreirano Ponedjeljak, 05 Studeni 2012 21:31
Hitovi: 6845

uredbadirektivaRevizijom Europske direktive o građevnim proizvodima (CPD 89/106/EC)  nastala je Europska Uredba o građevnim proizvodima (CPR No.305/2011), a koja je stupila je na snagu 24. travnja 2011. godine. Time je započelo prijelazno razdoblje u kojemu se jednakovrijedno primjenjuju odredbe Direktive i Uredbe sve do 30. lipnja 2013. godine, kada će Direktiva o građevnim proizvodima biti konačno povučena. Glavna razlika u primjeni Direktive i Uredbe je ta što se odredbe Direktive transponiraju u nacionalno zakonodavstvo članice Europske Unije u određenom vremenskom razdoblju, dok se odredbe Uredbe izravno primjenjuju kao zakon u svim državama članicama Unije.   

Europska Uredba o građevnim proizvodima (Construction Product Regulation No. 305/2011) razlikuje se u nekoliko elemenata od Direktive koju zamjenjuje. Nova Uredba sa sobom donosi određene terminološke razlike:
Sustav potvrđivanja sukladnosti (System of Attestation of Conformity, AoC) postaje Sustav ocjenjivanja i provjere stalnosti svojstava (System of Assessment and Verification of Constancy of Performance, AVCP). Dok je Direktiva uređivala 6 sustava potvrđivanja sukladnosti (1+, 1, 2+, 2, 3 i 4), Uredba definira 5 sustava ocjenjivanja i provjere stalnosti svojstava (1+, 1, 2+, 3 i 4);
Izjava o sukladnosti (Declaration of Conformity, DoC) postaje Izjava o svojstvima (Declaration of Performance, DoP);
Bitni zahtjevi (Essential Requirements) postaju Temeljni zahtjevi za građevine (Basic Requirements for Construction Works, BRCW). Dok Direktiva definira 6 bitnih zahtjeva, Uredba donosi 7 temeljnih zahtjeva za građevine (što je svojevrsno proširenje u zahtjevima);
Karakteristike (Characteristics) postaju Bitne karakteristike (Essential Characteristics), a predstavljaju one karakteristike građevnog proizvoda koje se odnose na temeljne zahtjeve za građevinu;
Početno ispitivanje tipa (Initial Type Testing) postaje Ispitivanje tipa (Type Testing).

Cilj Direktive bio je da se osigura slobodan protok svih građevnih proizvoda unutar Europske Unije, a neke članice nisu stavile pod obveznim CE označavanje nekih građevnih proizvoda. Primjena Uredbe osigurava da se svaki građevni proizvod za koji postoji harmonizirana norma označi CE znakom i da posjeduje određene informacije.

Nadalje, Uredba o građevnim proizvodima definira Tijela za tehničko ocjenjivanje (Technical Assessment Bodies) koja provode ocjenjivanje i izdaju Europsku tehničku ocjenu za područje proizvoda za koje su imenovana.  Europska tehnička ocjena je dokumentirana ocjena svojstava građevnog proizvoda koja se odnosi na bitne karakteristike u skladu s odgovarajućim Europskim dokumentom za ocjenjivanje. Za svaki građevni proizvod koji nije obuhvaćen ili nije u cijelosti obuhvaćen usklađenom normom, za koji se u skladu s postojećom usklađenom normom ne mogu u cijelosti ocijeniti svojstva u odnosu na njegove bitne karakteristike, na osnovi zahtjeva proizvođača za Europsku tehničku ocjenu, Tijelo za tehničko ocjenjivanje donosi Europski dokument za ocjenjivanje.

Općenito, novom Uredbom želi se postići jednostavniji i učinkovitiji pristup u primjeni propisa vezanih za građevne proizvode.

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće