Ispis

Postupak akreditacije tijela za ocjenjivanje sukladnosti u svrhu prijavljivanja u području građevnih proizvoda

Kreirano Subota, 06 Lipanj 2015 11:06
Hitovi: 3637

akrfradjU suradnji s HMD -om objavljujemo članak naziva "Postupak akreditacije tijela za ocjenjivanje sukladnosti u svrhu prijavljivanja u području građevnih proizvoda" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 1/2014) čija je autorica Ana Topolovac, mag. ing. građ. Stavljanje na tržište i stavljanje na raspolaganje na tržište građevnih proizvoda područje je uređeno Uredbom o građevnim proizvodima EU br. 305/2011 (u daljnjemu tekstu: Uredba) i Zakonom o građevnim proizvodima (u daljnjemu tekstu: Zakon).

Pri stavljanju proizvoda na tržište proizvođač mora sastaviti izjavu o svojstvima građevnoga proizvoda. Kako bi se zajamčila točnost i pouzdanost izjave o svojstvima, svojstva građevnih proizvoda moraju se ocijeniti, a tvornička proizvodnja mora se nadzirati u skladu s odgovarajućim sustavom ocjenjivanja i provjere stalnosti svojstava građevnoga proizvoda navedenim u odgovarajućoj tehničkoj specifikaciji. Osposobljenost tijela za ocjenu sukladnosti za provođenje zadataka ocjenjivanja i provjere stalnosti svojstava u postupcima certifikacije i ispitivanja građevnih proizvoda dokazuje se akreditacijom, a sve u cilju da proizvodi koji se stavljaju na tržište budu sigurni za uporabu, tj. da bitne karakteristike građevnih proizvoda budu u skladu s temeljnim zahtjevima za građevinu.

Uloga akreditacije
Ulogu nacionalnoga akreditacijskog tijela u Republici Hrvatskoj obavlja Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). HAA je osnovan radi provedbe hrvatskoga tehničkog zakonodavstva usklađenog s pravnom stečevinom Europske unije. Godine 2010. s Europskom organizacijom za akreditaciju (EA) potpisao je Multilateralni sporazum o priznavanju akreditacije (EA MLA) te s Međunarodnom organizacijom za akreditaciju laboratorija (ILAC) Sporazum o uzajamnom priznavanju akreditacije (ILAC MRA). Potpisivanje tih sporazuma važno je za Republiku Hrvatsku jer međusobnim priznavanjem akreditacijskih sustava omogućuje se i međusobno priznavanje potvrda o umjeravanju, izvještaja o ispitivanju i certifikata o sukladnosti koja izdaju akreditirana tijela za ocjenjivanje sukladnosti i to na međunarodnoj razini.

Dok ocjenjivanje sukladnosti podrazumijeva radnje ispitivanja, umjeravanja, inspekcije, certificiranja i ispitivanja sposobnosti, akreditacija predstavlja višu razinu provjere. Potvrdom o akreditaciji tijelo za ocjenjivanje sukladnosti potvrđuje svoju osposobljenost za određeno područje svojega rada. Jednostavnije rečeno, akreditacija je proces stjecanja povjerenja u rad tijela koje provodi ocjenjivanje sukladnosti, tako da se radnje ocjenjivanja sukladnosti također mogu smatrati pouzdanim, što pridonosi povjerenju u njihovu sukladnost na tržištu roba i usluga.

HAA provodi postupke akreditacije i održavanja akreditacije tijela za ocjenjivanje sukladnosti prema međunarodno primjenjivim normama za akreditaciju, dodatnim pravilima i uputama HAA-a (npr. HAA-Pr-2/6; Pravila za međulaboratorijske usporedbe), pravilima i uputama EA-a na europskoj razini te pravilima i uputama ILAC-a i IAF-a na međunarodnoj razini.

Za prijavljena tijela predviđeni su dodatni zahtjevi koje ta tijela moraju ispunjavati pored zahtjeva koje daju norme za osposobljenost tih tijela. Akreditacijska tijela provode dodatna 'ocjenjivanja u svrhu prijavljivanja' kojima potvrđuju da je neko tijelo za ocjenjivanje sukladnosti, pored toga što je osposobljeno provoditi radnje ocjenjivanja sukladnosti, također osposobljeno prema dodatnim zahtjevima za prijavljena tijela. Primjenjujući navedeno u području građevnih proizvoda, da bi neko tijelo postalo prijavljeno, ono mora ispunjavati zahtjeve za prijavljena tijela koji su navedeni u toj Uredbi. Dobivenom akreditacijom tijelo za ocjenu sukladnosti dokazuje sposobnost za provedbu navedene vrste i opsega zadataka treće strane pri ocjenjivanju i provjeri stalnosti svojstava građevnih proizvoda.

Postupak akreditacije
HAA provodi postupke akreditacije i održavanja akreditacije tijela za ocjenjivanje sukladnosti prema međunarodno primjenjivim normama za akreditaciju. Pravna osoba koja je zainteresirana da dobije akreditaciju od nacionalnoga akreditacijskog tijela treba se upitom obratiti HAA-u i navesti osnovne podatke o organizaciji, kontakte i područje za koje se akreditacija namjerava zatražiti. Nakon primitka upita, HAA će zainteresiranoj osobi uputiti potrebne prijavne i informativne dokumente.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 1/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće